MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: Blog

Futsal Nedir ve Nasıl Oynanır?

Futsal, bir Amerikan ülkesi olan Uruguay’da ortaya çıkmıştır. Şu anda birçok ülkede oynanmaktadır. Brezilya’nın futsaldaki hakimiyeti, futbol başarısının bir sonucu olmuştur. Bu örnekleri takip ederek futbol hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Örnek olarak kullanın mini futbol Futbol bu sporun ortak adıdır. Kurallar biraz farklıdır. Takımlar oluşturulur ve sporun kendi kuralları vardır. Farklı kale türleri vardır ve farklı boyutlarda sahalar da vardır. Doğru sahayı seçmek hayati önem taşır. Erkekler için Spor Ayakkabı Bunlar futbol ayakkabısı değil.

Maç için tişörtler kullanılır. Erkek Spor Kıyafetleri Tüm gereklilikler ürün tarafından karşılanmalıdır. Nasıl oynanacağı da dahil olmak üzere Futsal hakkında daha fazla bilgi edinin.

Futsal nedir?

Sahanın boyutu bir basketbol sahası ile karşılaştırılabilir. Kort, başka bir uygun oyun olan futsal için de kullanılabilir. Bu oyun hentbol, basketbol ve futbolu birleştirir Satranç oyunu bazen bir “spor” olarak anılır. Hem ev sahibi hem de deplasman maçları seyirciler tarafından keyifle izlenir. Her takım için kaleci de dahil olmak üzere beş oyuncu gereklidir. Maksimum yedek oyuncu sayısı yedidir.

O halde futsal tam olarak nedir? Futsal ismi, soccer/futebol ve salie/sala (her ikisi de İspanyolca veya Portekizce) kelimelerinin ilk iki hecesinin birleşiminden oluşur. Çeşitli ülkelerde farklı ulusal futsal kulüpleri vardır. Milli futbol takımımız 15 yılı aşkın bir süredir büyümektedir.

Futsal Tarihçesi

Bir Güney Amerika ülkesi olan Uruguay’da futsal ilk kez 1930 yılında oynanmıştır. Yıllar geçtikçe, ilk beş oyunculu maçtan bu yana kurallar gelişti. Oyunun kuralları uluslararası alanda tanınır hale geldi. 1965’ten beri turnuvalar düzenlenmektedir. Güney Amerika Kupası futbolun en zor maçlarından bazılarına sahiptir.

Brezilya futsalda en baskın ülkedir. Brezilya o kadar başarılıdır ki, onlarca yıldır salon futbolu şampiyonlukları kazanmaktadır. FIFA bu sporu 1989’da Hong Kong’da ve 1990’da Hollanda’da düzenledi. Brezilya her iki yarışmayı da kazandı.

Futsal Tarihi

Dünyanın en başarılı futbolcusu Pele, Zico ve Bebeto Türk oyuncular gibi bazı sporcuların olağanüstü futsal becerilerine sahip olduğunu da hatırlayabilirsiniz. Amerika’dan Avrupa’ya, birçok kişi tarafından oynanmaktadır. Bu spor, ünlülerin ilgisi sayesinde son birkaç yılda popülerliğini artırdı.

Futsal’ın kuralları nelerdir?

Futsal futboldan farklı bir oyundur. Zirvede kalmak için salon futbolunun kurallarını öğrenin.

 • Bir mini futbol sahası 38 ila 42 metre arasındadır. Saha 18 ila 25 metre genişliğindedir.
 • Futsal ağlarının 3 metre uzunluğunda ve 2 metre yüksekliğinde olması gerekir.
 • Sadece iki oyuncu kaldığında müsabaka sona erer.
 • Erkek veya kadin spor gi̇yi̇m Spora özgü ekipmanların kullanılması esastır. Sporcular için şort, tozluk ve forma zorunludur. Kaleciler eşofman giyebilir.
 • Sporcu tarafından bir kadın veya erkek forması giyilebilir Kadın Spor Ayakkabımodelleri tercih ederim.
 • Toplam süre 40 dakikadır ve 20 dakikalık iki yarıya bölünmüştür.
 • Hakemler top tavana değdiğinde süreyi durduracaktır. Bir topa tekme atıldığında, fırlatıldığında veya başka bir şekilde tavana doğru hareket ettirildiğinde, top tavana değecektir.
 • Sporcular tarafından giyilen formaların üzerindeki numaralandırma 1 ila 15 arasında değişebilir
 • Her maçı dört hakem yönetir. İlk hakem en güçlü hakemdir.
 • Bir oyuncu sahayı terk ettikten sonra geri dönemez. Saha doldurulur.
 • Serbest vuruşlar rakibe beş metre mesafeden yapılmalıdır.
 • Oyuncu sınırı aşarsa vuruş oyuncuya verilir. Eğer oyuncu sınırı aşarsa, vuruş diğer takıma geçer.
 • Ayakta duran oyuncular topa vurarak oyuna sokabilir.
 • Taç atışlarının gol atma aracı olarak kullanılmasına izin verilmez.

Futsal nasıl oynanır

Başlama vuruşunu yapacak takımı ve kaleyi belirlemek için oyunun başında rastgele bir kura çekilir. Kazanan takım ikinci devrede topa vuran takımdır. Başlama vuruşu her maçın başında, her golde ve devre arasında yapılır. Eğer ekstra bir devre varsa, başlama vuruşu ikinci devreden sonra yapılır. Eğer uzatmalar varsa, başlama vuruşu ikinci yarıdan sonra yapılır. Gol Olmadan Başlama Vuruşu. Top oyuncuların kendi yarı sahasından en az 3 metre uzakta olmalıdır. Hakem başlama vuruşunu işaret eder. Bu başlama vuruşu oyunu başlatır. Başka bir oyuncu topa dokunana kadar vuruşu yapan oyuncunun topa dokunmasına izin verilmez. Bu durumda rakip oyuncu endirekt vuruş kullanmalıdır.

Futsal Kuralları Nelerdir?

Top kale direkleri arasındaki çizgiyi geçip orta sahadan geçtiğinde gol atılmış olur. Bir oyuncunun elleri veya kolları topa dokunamaz. Bir maçta çift sayıda gol varsa, maçın berabere bittiği ilan edilir. Eğer maç berabere biterse, penaltılar ve ek süre kullanılabilir.

Salon futbolu, diğer sporlar için geçerli olan aynı kurallara tabidir. Fauller sarı kart veya penaltı ile cezalandırılır. Hakemler kuralları ihlal eden oyuncuları cezalandırır.

Türkiye’de Futsal, Dünyada

Türkiye’nin salon futbolu milli takımı nispeten yakın bir tarihte kurulmuştur. Türkiye’nin futsal takımı 2005 yılından beri uluslararası müsabakalarda mücadele etmektedir. Türk salon futbolu oyuncularının sayısı çok az olduğu için yerlerini genellikle Benelüks oyuncular doldurmaktadır.

Türkiye’nin ilk futsal milli takım maçında futbolcu Ümit Davala takımın kaptanlığını yapmıştır. Takım Romanya karşısında maçı kaybetmesine rağmen üç gol atmayı başardı. Türkiye’nin en büyük futsal zaferi 2007 o yıldı. Türkiye Arnavutluk’u 6-3 yendi. Türk Milli Takımı 2012 yılında Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı. Uluslararası düzeyde yarışmaktadırlar. Sercan Görgülü 2015 yılından beri Türk milli takımının antrenörlüğünü yapmaktadır.

Brezilya, İspanya ve İtalya bu sporda en iyiler arasında yer alıyor. Brezilya ayrıca yedi madalya kazanarak dünya şampiyonalarında en çok madalya kazanan ülke oldu. İspanya ve İtalya ise 6 ve 3 madalya ile ikinci sırada yer alıyor.

Skechers, salon futbolu oynamak için ihtiyacınız olan her şeyi sunar. Rahat ayakkabılar ve kıyafetler performansınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Skechers, maçlar sırasında en iyi performansınızı göstermenize yardımcı olacak çeşitli ürünler sunar. Şimdi alışveriş yapmanın ve tasarruf etmenin tam zamanı!

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Hentbol Oyun Kuralları

Amerika'da çok popüler olmayan bir takım sporu olan hentbol, az sayıdaki takım sporlarından biridir. Takım…

21 Haziran 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolda kullanılan dil farklıdır. Futbol TerimleriKelimelerinnasıl telaffuz edildiğini öğrenin Ayrıca bizimle nasıl iletişime geçeceğinizi de…

21 Haziran 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Dünya çapında milyonlarca insan futboldan keyif alıyor. Spor, farklı hareketlerle daha ilgi çekicidir. Spor sadece…

21 Haziran 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor sizi sağlıklı ve zinde tutabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı…

21 Haziran 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücut parçalarının isimleri de benzersizdir. Kas gruplarının isimleri buna iyi bir örnektir. Bu kısaltma da…

20 Haziran 2023

Cristiano Ronaldo Kimdir – Cristiano Ronaldo Hayatı ve Biyografisi

Cristiano Cristiano ne hakkında? Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz'in Madeira…

20 Haziran 2023