MARKA BONUS GİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Spor Sonrası Kas Ağrısı

Egzersiz rutininizi değiştirdikten, başlattıktan veya durdurduktan sonra kas ağrısı yaşamanız normaldir. Kas ağrısı yaygın olabilir. Önlem alarak etkilerini azaltabilirsiniz. Şimdi kas ağrısının nedenlerine ve sonuçlarına bakalım. Bu makalede, egzersiz sonrası ağrı hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız.

Spordan sonra kaslar neden ağrır?

Uzun bir aradan sonra tekrar egzersiz yapmaya başladığınızda, gecikmiş kas ağrısı yaşamanız mümkündür. Bu durum, egzersiz rutininizi değiştirdiğinizde veya yeni bir rutine başladığınızda, yoğunluğu veya süreyi artırdığınızda veya hatta yepyeni bir rutine başladığınızda ortaya çıkabilir. Olgunlaşmamışlık olarak da bilinen bu durum, mikroskobik kas lifleri hasar gördüğünde ortaya çıkar. Hem amatör hem de profesyonel sporcular DOMS’tan etkilenebilir. Endişelenmenize gerek yok. Kaslarınız zaman içinde uyum sağlayacaktır.

Spor sonrası ağrı kas yorgunluğundan kaynaklanabilir. Kas yorgunluğu ve DOMS aynı şey değildir. Bu süreç laktik asitten de etkilenir. Kalan laktik asitler ve enerji depolarının bozulması nedeniyle rahatsızlık birkaç saat sürebilir.

Yorgunluğa ve kas ağrısına neden olabilecek çeşitli faktörler vardır.

 • Yeni başlayanlar için spor rehberi İlk 2-3 gün boyunca ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Egzersiz yaptıkça ağrı azalacaktır.
 • Egzersiz programınıza yeni ağırlıklar ekleyin Kaslar aşırı yüklenebilir ve ağrıya neden olabilir.
 • Gerinmekten veya soğumaktan kaçının. Kasları fiziksel egzersize hazırlamak için dinamik esneme ve egzersiz sonrası soğuma gerekir. Aksi takdirde bu durum kas hasarına yol açabilir.
 • Nefes almaya odaklanmadan egzersiz yapabilirsiniz. Kas ağrıları tüm detaylara dikkat etmemekten kaynaklanabilir. Örneğin ne zaman nefes alınıp verileceği gibi.

Kas ağrısını nasıl azaltabilirim?

Egzersiz öncesinde, bacak ağrısı ve karın rahatsızlığı gibi egzersiz sonrası ağrıları önlemek veya azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Yeni egzersizinize yavaşça başlamak kas ağrısından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.
 • Egzersizden önce dinamik olarak esneme yapılması önerilir. Kalp atış hızınız yükselecek, kendinizi daha iyi hissedecek ve daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız.
 • Egzersizden önce kafein içeren içecekler içmeyin.
 • Fiziksel aktivite için su şarttır.
 • Egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmanın birçok yolu vardır. Bu, laktik asit birikimini önlemek için antrenmanınızdan sonra bir soğuma ekleyerek yapılabilir. Ayrıca aerobik egzersizler ve yavaş yürüyüş de yapabilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrıları nasıl azaltılır

DOMS (kas yorgunluğu) en basit fiziksel aktiviteleri bile acı verici hale getirebilir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız kaslarınızdaki ağrıyı azaltabilirsiniz. Ağrı bir haftadan uzun sürerse doktorunuza danışın.

 • Vücudunuzu dinlendirin. Kısa bir aradan sonra, yoğun bir antrenman döneminin ardından antrenmanınıza kademeli olarak devam edin.
 • Egzersizden sonra bölgeye ısı uygulamak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Etkilenen bölgeyi ısıtılmış havlu veya ısıtma bandı ile ısıtın. Ilık bir duş alarak da rahatlayabilirsiniz.
 • Kasların ve eklemlerin gevşemesine yardımcı olmak için ısı terapisinden sonra soğuk terapi kullanılabilir. Buz paketleri, jel-soğuk kompresler ve diğer soğuk tedavileri kullanabilirsiniz. Buzu doğrudan cildinize uygulamayın.
 • Masaj, kas ağrısını hafifletmek için harika bir yol olabilir. Masaj performansı artırır ve DOMS’u azaltabilir. Kan dolaşımını düzenlemeye ve gerginliği azaltmaya yardımcı olan masajlar herkes tarafından çok beğenilir.
 • Kas gevşetici kremler veya ilaçlar kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Ananas, zencefil ve kiraz gibi anti-enflamatuar gıdaların kas ağrısını azaltabileceği kanıtlanmıştır. Bu gıdaları günlük öğünlerinize dahil edin.

Kas ağrısına rağmen egzersiz yapılıp yapılamayacağını merak etmeniz anlaşılabilir bir durumdur. Fiziksel olarak zorlayıcı olmayan egzersizler kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Egzersiz sonrası kas ağrısını önlemek için ipuçlarımızı takip edin. Doğru ekipman, egzersizinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Koşudan yüzmeye kadar birçok spor için ihtiyacınız olan her şeyi Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Hemen Yalı Spor’u ziyaret edin ve doğru ekipmanlarla sporun keyfini çıkarmaya başlayın!

Yeni spor malzemeleri için indirim kodu. İndirim kodu BLGTP Advantage. İndirimden yararlanmak için yalispor.com.tr’yi ziyaret edin.

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Hentbol Oyun Kuralları

Amerika'da çok popüler olmayan bir takım sporu olan hentbol, az sayıdaki takım sporlarından biridir. Takım…

21 Haziran 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolda kullanılan dil farklıdır. Futbol TerimleriKelimelerinnasıl telaffuz edildiğini öğrenin Ayrıca bizimle nasıl iletişime geçeceğinizi de…

21 Haziran 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Dünya çapında milyonlarca insan futboldan keyif alıyor. Spor, farklı hareketlerle daha ilgi çekicidir. Spor sadece…

21 Haziran 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor sizi sağlıklı ve zinde tutabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığımızı…

21 Haziran 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücut parçalarının isimleri de benzersizdir. Kas gruplarının isimleri buna iyi bir örnektir. Bu kısaltma da…

20 Haziran 2023

Cristiano Ronaldo Kimdir – Cristiano Ronaldo Hayatı ve Biyografisi

Cristiano Cristiano ne hakkında? Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz'in Madeira…

20 Haziran 2023